Kotoutuspalvelut tukevat työllistymistä - Valmennuspalvelu-vaalipaneelin terveiset
- Terhi Sundström
- 10.4.
- 1 min käytetty lukemiseen

Kunta- ja aluevaaliehdokkaamme Terhi Sundström osallistui tänään Eezy Valmennuspalvelut Oy /Eezy Työllisyyspalvelut järjestämään vaalipaneeliin Espoossa Otaniemessä. Eezy Työllisyyspalvelut järjestää kotoutumiskoulutusta maahanmuuttajille Espoossa. Paneeliin osallistuneet opiskelijat ovat kotoutumiskoulutuksessa ja heidän kielitaitonsa on noin A2.2 (kehittyvä peruskielitaito). Opiskelijat osallistuivat vaalipaneeliin yhdessä opettajiensa kanssa. Kotoutumispalveluiden järjestämisestä vastaa nykyään kunnat. Kotoutumisen tavoitteena on vahvistaa maahanmuuttaneiden työllisyyttä, työllisyyttä tukevia valmiuksia, kielitaitoa ja osallisuutta yhteiskuntaan.
Aktiiviset ja oppimaan motivoituneet monikansalliset kotoutumiskoulutuksen osallistujat olivat valmistautuneet kiitettävästi päivän vaalipaneeliin. Panelistit saivat vastattavakseen kysymyksiä mm. koskien sitä, miten saa nykyistä nopeammin terveydenhoitopalveluita, minkälaisilla toimilla lukutaito paranee peruskoulussa, miten voimme lisätä maahanmuuttajien työmahdollisuuksia ja mistä saa apua työnhakuun.
Me keskustassa etsimme ratkaisuita hyvään arkeen. Puolustamme lähipalveluita – päiväkoti, koulu, kulttuuri, liikunta, työllisyyspalvelut, yrittäjyys, terveydenhoito –, suomalaista ruokaa, lähiluontoa ja yrittäjyyttä. Olemme sivistyspuolue, joka panostaa varhaiskasvatukseen, koulutukseen ja opiskeluun. Kannustamme suomen kielen opiskeluun: se auttaa kotiutumaan, suuntaamaan ammattiopintoihin, työhön, aktiiviseksi kansalaiseksi ja osaksi yhteiskuntaa.
Kieli yhdistää ihmisiä. Se on tulevaisuus.
Terhi Sundström mukaan on tärkeää, että uussuomalaisista tulee aktiivisia kansalaisia, jotka perustavat elämänsä uuteen ja tulevat rakentamaan yhdessä hyvinvoivaa yhteiskuntaa. On myös tärkeää, että maahan muuttaneista tulee aktiivisia yhteiskunnallisia vaikuttajia ja osallistujia.
Terhi Sundström, kunta- ja aluevaaliehdokas 158 / 2438